Neljapäev, 28. juuli 2016

Ja oligi käes viimane päev. Õhtusöögiks oli (mitteametlikult) planeeritud minna Mercado da Ribeirasse, mis olevat ka üks Lissaboni kohustuslikest söögikohtadest. Enne seda nautisin veel viimaseid vaateid jõele.

2016-07-28 21.04.48.jpg

Sild viib Cacilhasesse, kus paistab kõrgumas Cristo Rei kuju

Mercado da Ribeira oli tõesti päris omapärane koht. See kujutas endast ühte suurt ruumi, mis nägi välja nagu mõne hästi suure kaubanduskeskuse aatrium. Seinte ääres olid erinevad toiduputkad ja poekesed, kus leidus näiteks ilmatu suur valik sardiine. Ruumi keskel olid pikad lauad ja pingid, kus igaüks võis endale pärast suvalisest kohast toidu tellimist meeldiva koha valida. Kuna mingit broneeringut sinna teha ei saa, siis meie seltskonnale see minu arvates kõige sobivam koht lahkumisõhtusöögiks ei olnud. Muud rahvast oli nii palju, et tuttavad näod olid igal pool laiali ja hea, kui üldse endale istumiskoha leidsid. Igal juhul mulle väga see koht ei sümpatiseerinud, ütlesin paarile tuttavale head aega ja otsustasin ära minna.

Selgus, et ühele sõbrale samuti see koht ei istunud, seega võtsime esimesest ettejuhtuvast kohast gelatod ja jalutasime jäätist süües läbi kesklinna. Tagantjärele tarkusena võin öelda, et isegi Portugali soojas kliimas ei olnud õhtujaheduses suure portsu jäätise söömine kõige parem mõte. Ravisin sellest alanud külmetust veel mitu nädalat.

Portugal jättis mulle kogu reisi jooksul väga sümpaatse mulje ning Euroopa riikidest tahakski vist just sinna kõige rohkem tagasi minna. Portugal tundub mitmeski mõttes Eestile sarnane. Inimesed on väga rahulikud, vastupidiselt minu eelnevale arvamusele, et lõunamaalased on kõik itaallastele sarnase tulise temperamendiga. Riik ise on muust maailmast huvitavalt eraldatud, asudes tõesti otsekui maailma serval. Ühe tuttava portugallase sõnade järgi üritavad nemad ise Hispaaniaga tihedat suhtlust hoida, sest see on nende ainus tee Euroopasse. Hispaania aga Portugalist väga ei huvitu ning üritab samal põhjusel omakorda jällegi Prantsusmaa poole hoida. Prantsusmaa aga vaatab jällegi rohkem Kesk-Euroopa kui Hispaania suunas. Eesti on ju ka peaaegu et maailma serval, ainult et teisel pool otsas. Huvitaval kombel hoiame meie aga pigem veel kaugemale, Skandinaaviamaade ligi, selle asemel, et Lätiga sõbrustada.

Kahjuks sattus minu reis ajale, mil terrorirünnakute oht taaskord Euroopat varjutas. Saksamaal toimus 5 kahtlase motiiviga rünnakut ning ka Tallinna lennujaam sai ähvarduse, et üks Saksamaale väljuv lend lastakse sel nädalal õhku. Sellises meeleolus kartsin kohati väga oma tagasireisi läbi Frankfurdi. Üldse mõtlesin tõsisemalt, mis tulevikus saama hakkab. Kuigi Portugalis tundus praegu veel väga turvaline, siis mis saab mõne aasta pärast? Ja tundub, et pisike ja ebahuvitav Eestigi ei pruugi seda enam varsti olla. Ja kui üldse mõelda kuhugi teise riiki kolimise peale, siis vist küll ainult Austraaliasse?

LxMLS suvekooli kava ja materjalid: http://lxmls.it.pt/2016/?page_id=64

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s